Kırklareli Valisi Sayın Osman BİLGİN 02 Temmuz 2021 Cuma günü 1. Lavanta Günleri Kapsamında İstasyon Caddesinde Kurulan Tanıtım Stantlarını gezdi.

Kırklareli Valisi Sayın Osman BİLGİN, 02-04 Temmuz 2021 günleri Demircihalil Köyü Aicha Lavanta Bahçelerinde düzenlenecek olan 1. Kırklareli Lavanta günlerinin tanıtımının yapıldığı stantlarda ilimizdeki lavanta yetiştiriciliği süreci ve düzenlenecek programlar hakkında açıklamalarda bulundu. Vali BİLGİN, yaptığı açıklamada özellikle son 3 yıldan beri Lavantanın ilimizde yaygınlaşması ile üreticilerimize gelir kaynağı ve turizmde yeni bir destinasyon oluşturduğunu belirtti. Müsellim köyümüzün Lavanta köyü olarak belirlendiğini, ayrıca diğer Lavanta ekimi yapılan köylerimizde de üreticilerimizin kooperatifleşme ve dernekleşme faaliyetlerinin gerçekleşmesi için çalışmaların başladığını söyledi. Lavantanın İlimize çok yakıştığını belirterek, her aşamada emeği olan başta üreticilerimiz olmak üzere projelere katkı veren tüm kurum ve kişilere teşekkür etti. Vali BİLGİN, 1. Kırklareli Lavanta günleri boyunca Kırklareli Valiliği koordinesi ve Trakya Kalkınma Ajansı iş birliğinde çeşitli aktivitelerin yer aldığı etkinliğin 3 gün süreceğini belirterek, yöresel ürün stantları, sabun atölyeleri, söyleşi ve çeşitli konserlerin düzenleneceği, Pavli Atölyesi tarafından kurgusal fotoğraf atölyelerinin de kurulacağı 1. Lavanta Günlerine tüm halkımızı davet etti.

Açıklamanın ardından Vali BİLGİN, tanıtım standında vatandaşlarımız ile hatıra fotoğrafı çekilerek, lavanta dağıtımında bulundu.