Eşsiz güzelliklere ev sahipliği yapan Trakya Bölgesinin, Tekirdağ şehrinde gezilmesi gereken müzeleri listeledik

1. Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Ünlü şair Namık Kemal’in 1840 yılında Tekirdağ’da doğduğu bu ev, Tekirdağ Belediyesi ve Namık Kemal Derneği tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Namık Kemal’in anısını yaşatmak için 1993 yılında hizmete açılan Namık Kemal Evi, 19. yüzyıldan kalma bir Osmanlı evidir. Aslına uygun bir şekilde inşa edilen bu müzede; şaire ait eserler, belgeler, resim ve tablolar sergileniyor. Bunun yanı sıra müzede; Tekirdağ’ın mutfağı, baş odası ve yatak odasını yansıtan etnografik eserler de bulunuyor. Aynı zamanda Namık Kemal ile ilgili yazılmış eserleri de görebilme imkanına sahipsiniz.

2. Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Barbaros Caddesi üzerinde yer alan bina, eski bir Osmanlı konağı olup, 1720-1735 yılları arasında yaşayan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi’nin evidir. Bir zaman sonra Macaristan Hükümeti tarafından satın alınan bina, 1932 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Hem mülkiyeti hem de içindeki eşyaları ile birlikte Macar Hükümeti’ne ait olan Rakoczi Müzesi, 1982 yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde; Rakoczi’nin kişisel eşyaları, yağlı boya resimleri, ailesine ait eşyalar, Türk-Macar ilişkilerini ve halk sanatlarındaki birlikteliklerini simgeleyen eserler ile o döneme ait belgeler yer alıyor

3. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Mimar Kazım Tahsin tarafından 1927 yılında yaptırılan bina, 1976 yılına kadar Vali Konağı olarak kullanılmış. İki katlı olan bu bina, 1992 yılından itibaren Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak faaliyet göstermeye başlamış. Tekirdağ ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen buluntuların sergilendiği müze, Tekirdağ’ın tarihini daha yakından tanımanıza yardımcı oluyor ve geçmiş dönemlere dair izleri keşfetmenizi sağlıyor.

4. Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi

Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi

Yunanistanlı aile Dimitrios Mavridis’in mübadele öncesi ailesi ile birlikte yaşadığı bu köşk, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüştür. 150 yıllık ve 1500’den fazla Tekirdağ’ın fotoğraflarından oluşan bir koleksiyona sahip olan Dimitrios’un burada yaşaması, köşkün müzeye dönüşmesini sağlamıştır. 

5. Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi

Malkara ilçe merkezinde yer alan Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi, 1992 yılında hizmete açılmıştır. Kültür Sarayı’nın bir bölümünde bulunan müze, arkeolojik ve etnografik olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşuyor. Müzede; toplamda 1837 eser sergileniyor ve içerisinde Malkara ilçesinde yapılan kazı çalışmalarından elde edilen arkeolojik eserler, Alpi Ören Yeri’nde bulunan Roma Dönemi’ne ait kişisel eşyalar yer alıyor. Bununla birlikte bu müzede; Malkara tarihini ve kültürel mirasını yakından öğrenebilirsiniz.