Tekirdağ’da yamaç paraşütü yapmaktan Edirne’nin camilerine, Kıyıköy’ün eşsiz doğasından İğneada Longozlarında trekkinge kadar birçok farklı deneyimi bir arada

Kırkpınar Yağlı Güreşlerine Katılın

Kırkpınar Yağlı Güreşlerine Katılın

İçinde bulunduğumuz 2021 yılında 659. yaşını kutlayacak olan Kırkpınar yağlı güreş müsabakaları, güreşleri ata sporu addeden Türk milleti için emsalsiz bir gurur arenasıdır.

Öte yandan, içinde barındırdığı öğeler ile Kırkpınar’ın UNESCO tarafından “İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası”listesinde yer alması uygun görülmüştür.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni Görün

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni Görün

1652 yılında Edirne’yi ziyaret eden Evliya Çelebi, kendi döneminden yaklaşık iki asır önce inşa edilmiş olan Sultan II. Bayezid Külliyesi’nden bahsederken duyduğu hayranlığı tarihe söyle not düşer : “Orada bir darüşşifa vardır ki dil ile tarif edilmez, kalemler ile yazılmaz.“ Anadolu’daki Selçuklu dönemi şifahanelerinin devamı niteliğindeki Osmanlı şifahaneleri arasında en görkemlisi, Evliya Çelebi’nin de aktardığı gibi, şüphesiz Edirne’deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Şifahanesi’dir.

Akıl hastalarının Avrupa’da cadı avıyla yakalanıp yakıldığı, hunharca katledildiği bir dönemde, diğer Osmanlı şifahanelerinde olduğu gibi Sultan II. Bayezid Külliyesi Şifahanesi’nde onlara şefkatle yaklaşılıyor, sağlıklarına kavuşmaları için o zamana kadar emsali görülmemiş yöntemlerle muamele ediliyordu.

Edirne’de Yaprak (tava) Ciğer Yiyin

Edirne’de Yaprak  (tava) Ciğer Yiyin

Edirne mutfağının en bilinen, en sevilen lezzetlerinden biridir tava ciğeri. İçerisinde piştiği derince sini şeklindeki tavaya binaen bu ismi almıştır. Ciğerin incecik, kağıt gibi doğranmasından sebep “yaprak ciğeri” ismiye de bilinir. Bu lezzet Türkiye lezzet haritasına Edirne’den işaretlenmiş olup, sembolik bir kent festivaline de adını vermiştir.

Tekirdağ’da Peynir Helvası Tüketin

Tekirdağ’da Peynir Helvası Tüketin

Peynir helvası tarihi çok eskilere dayanan bir lezzet. Çoğunlukla Balıkesir, Kırklareli, Tekirdağ gibi birçok farklı ilde peynir helvasının kimin olduğuna dair çekişme söz konusudur, hatta Tekirdağ sınır komşusu Gelibolu arasında neredeyse “mesele” olmuştur. Bu meşhur lezzeti Tekirdağ’ın birçok bölgesindeki dükkanlarda tadabilirsiniz.

Kıyıköy’ü Kartal Çay Bahçesinden İzleyin

Kıyıköy’ü Kartal Çay Bahçesinden İzleyin

Kıyıköy’ den bahsedilince, burayı birkez olsun görmüş olanlar için bile, hafızamızın kadrajına kaydettiği hep aynı fotoğraf canlanıverir, Kartal çay bahçesinden bakışlarımızı çevirdiğimiz Kıyıköy manzarası. Buraya ister haftasonu konaklamalı kamp için gelin, isterseniz de günübirlik olarak gelin Kartal çay bahçesinden mutlaka Kıyıköy’ü izleyin.

Şehrin Dört Bir Yanından Selimiye’yi Seyredin

Şehrin Dört Bir Yanından Selimiye’yi Seyredin

Bir kentin ufkuna düşebilecek en güzel siluet olan Mimarbaşı Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, Edirne’yi hatırda bırakacak, etkisini her kuşağa derinden işleyecek muazzamlıktadır ve ilginçtir ki şehrin neresinden bakarsanız bakın bu güzelliğin yalnızca 2 minaresini göreceksiniz.

Uzunköprü’ye Uzun Uzun Bakın

Uzunköprü’ye Uzun Uzun Bakın

Güneşin doğuşunun ve batışının ayrı bir haz verdiği Uzunköprü, Türklerin Rumeli’de ilk kurduğu beldedir ve dünyanın en uzun taş köprülerinden biridir. Bu muhteşem esere uzun uzuunnnnn bakın deriz.

Bağ Bozumu Zamanı Şarap Tüketmeye Gelin…

Bağ Bozumu Zamanı Şarap Tüketmeye Gelin…

Yılların imbeğinden süzülmüş deneyimlerle, Trakya’da sonbaharın gelişi demek; tarım işlerinin bitmesi, hasat, ürünün ambarlarda yerini alması, kışlıkların hazırlanması ve bağ bozumu demektir. Bağ bozumu zamanı mutlaka Trakya’nın meşhur bağ rotası deneyimlenmelidir.

Saros’a Bir Dalıp Çıkın

Saros’a Bir Dalıp Çıkın

Ege denizinin Trakya toprakları ile buluştuğu kıyı üzerinde bulunan ve kendi kendini temizleyen dünyadaki 3 denizden biri olan Saroz körfezini diğer dalışlardan farklı kılan en önemli özelliği dalış yapan hiçkimsenin unutamayacağı soğuğudur. Su sıcaklığı en sıcak aylarda bile 18 dereceyi geçmez. O yüzden bir girip çıkın…